phpRS

Dnešní datum: 28. 01. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Download
Weblinks
Ankety
TOP 15

Personalizace
Rozšířené vyhledávání

  Vyhledáváníkulatý roh

Hledej
v Super Světě!


Ubytování velkých skupinvodlitniStrmilovský šachový klubVodní rájGambitChata v České KanaděChata u KomorníkaKunžak v České KanaděRybářstvíRekreace v soukromíRybník KomorníkVyhlídkaUbytování ve Strmilově

  Informacekulatý roh
Rudolfovský Patriot

email: napiš nám

* Vlajková loď národního programu obnovy památek volá o pomoc - zámek Uherčice
Vydáno dne 20. 04. 2006 (2981 přečtení)

V posledním „papírovém“ čísle časopisu Rudolfovský Patriot se mohli čtenáři dozvědět řadu zajímavých skutečností o zámku Uherčice situovaném v nejzápadnější výspě jižní Moravy. Původně se jednalo o tvrz, která byla postupně honosně přestavěna v barokní reprezentativní šlechtické sídlo, jehož součástí byl jedinečný park doplněný řadou vzdušných altánů a skulptur. Až do období 2. světové války patřily Uherčice významnému, původně italskému, knížecímu rodu Collaltů.

Po znárodnění hospodařili v areálu střídavě vojáci (také vězenkyně) a zemědělci JZD. Z umělecky cenných interiérů se staly sklady, chlévy a následně ruiny. O tehdejším přístupu k historicky cenné architektuře svědčí zprávy o tom, jak se v 70. letech minulého století zřítila nevyužívaná renesanční věž. Soupis škod se omezil pouze na pět uhynulých telat.

Svou rozlohou patří zámecký areál k největším v zemi. Vedle toho je jedinečný pro štukovou výzdobu a také, což je smutnější, ojedinělou míru devastace. Řada oken je přelepena igelitem a dřevomorka dál zvesela s neutuchající chutí užírá další a další dřevěné konstrukce. Z nejreprezentativnějších prostor, mezi které se rozhodně řadí Andělská chodba, musela být sejmuta štukatérská výzdoba, která v bednách čeká na znovuosazení.

Před deseti lety získali zámek brněnští památkáři. V součinnosti s Ministerstvem kultury vznikl jedinečný projekt. Uherčice se měly stát vlajkovou lodí národního programu obnovy památek. Do oprav mělo být investováno na 270 milionů korun.

Již článek v Rudolfovském Patriotu z roku 2003 dokazoval, že dostatek potřebných financí došel jen v prvním roce, v následujících letech však finanční zdroje povážlivě rychle vysychaly. Za dobu trvání projektu se však náklady na opravu minimálně zdvojnásobily. Ani plán nového ministra kultury Jandáka, který halasně označil obnovu památek za svou prioritu, nedokáže Uherčicím příliš pomoc. Podle jeho koncepce mají být zámky a hrady převedeny na krajské úřady. Jenže hejtmanství o zdevastované objekty nestojí. Podle hejtmana jihomoravského kraje S. Juránka je problém v tom, že: „spolu s pravomocemi musí být převedeny i finance“. A jsme opět na samém začátku. Ředitel jihomoravských památkářů vidí naději v projektech evropských fondů. Ale proč až příští rok? Proč se o tyto „volné“ peníze příslušné orgány nehlásí již delší čas? To zůstává otázkou.

Podle původního projektu měla stále optimistická kastelánka, paní Štěpánová, vítat návštěvníky v nově zrekonstruovaném zámku již před pěti lety. Nezbývá jí vlastně nic jiného než dál věřit v obnovu této pamětihodnosti. I když, jak sama tvrdí: „spíš se toho dožije další generace“. Tím, že v roce 1995 převzal zámek stát, byl učiněn zásadní krok k jeho záchraně. Důkazem obnovy jsou nejen odborné sborníky a studie, ale hlavně nové střechy a opravené nádvoří, a to i z tak malých dotací (maximálně kolem 3 milionů korun).

Uherčice potřebují zoufale peníze na záchranu. Bohužel leží stranou nejatraktivnějších turistických magnetů. Přesto každý, kdo navštívil moravsko-rakouské pomezí mezi Slavnonicemi a Vranovem n./Dyjí, nedá na tento úchvatný kout republiky dopustit. Snad se někdy dočkáme toho,že Uherčice se stanou cílem milovníků našich hmotných památek a nejen tranzitním místem, jak je tomu dodnes.

Čerpáno: Rudolfovský Patriot, duben 2003.; www.ihned.cz; www.hrady.cz

Stanislav Měšťan

Související články:
Bývalé diecézní muzeum v Českých Budějovicích (22.03.2008)

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 7596 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Informacekulatý roh
Vítejte na stránkách časopisu Patriot v nové úpravě.

  Anketakulatý roh
Internetovou verzi časopisu Rudolfovský Patriot čtete převážně z kraje

-Jihočeský kraj
1913 (1913 hl.)
-Středočeský kraj
1555 (1555 hl.)
-Západočeský kraj
1517 (1517 hl.)
-Zlínský kraj
1513 (1513 hl.)
-Jihomoravský kraj
1489 (1489 hl.)
-Vysočina kraj
1482 (1482 hl.)
-jiný kraj
1332 (1332 hl.)

Celkem hlasovalo: 10801


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.