phpRS

Dnešní datum: 28. 01. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Download
Weblinks
Ankety
TOP 15

Personalizace
Rozšířené vyhledávání

  Vyhledáváníkulatý roh

Hledej
v Super Světě!


Ubytování velkých skupinvodlitniStrmilovský šachový klubVodní rájGambitChata v České KanaděChata u KomorníkaKunžak v České KanaděRybářstvíRekreace v soukromíRybník KomorníkVyhlídkaUbytování ve Strmilově

  Informacekulatý roh
Rudolfovský Patriot

email: napiš nám

* Ještě něco málo k Vítkově Kameni…
Vydáno dne 24. 09. 2005 (3045 přečtení)

Se současným děním na Vítkově Hrádku (Kameni) jste se mohli prostřednictvím Patriota stručně seznámit již před časem. Nyní si povězme něco o vzniku hradu v hlubokém středověku, o tom k čemu a komu sloužil. Samotný název hradu dokládá, že jeho zakladatelem byl Vítek z rodu Vítkovců, s největší pravděpodobností Vítek z Krumlova (1220 – 1277). Nepříliš rozlehlý hrádek sloužil jako pevnost a správní centrum panství – součást vznikajícího ohromného dominia Vítkovců, které se nacházelo po obou stranách dnešní česko – rakouské hranice.

Hlavní budovu pevnosti tvořila obytná hranolová věž obdélníkového tvaru (13,7 x 17,5 m) situovaná v nejvyšším bodě celého návrší v nadmořské výšce 1032m. Hrad se nacházel v sousedství relativně frekventované cesty spojující Rakousy s Čechami.Po vymření pánů z Krumlova zdědil v roce 1302 Jindřich z Rožmberka mimo jiné i hrad a k němu náležejících 15 vesnic a sklářská huť.

Ke konci 14. století, kdy Čechy zachvátil spor mezi českou odbojnou šlechtou a králem Václavem IV., stal se Vítkův Kámen, jako několik dalších rožmberských hradů vězením krále na jeho nedobrovolné cestě do Rakous. Husitské války se hradu příliš nedotkly, změnou bylo pouze to, že hrad v té době krátce patřil rodu Walsee (příbuzní Rožmberků).

V 16. století proběhly na hradě významné dostavby opevnění s hradbami , baštami a na východní straně s branou. V hradbách byly umístěny střílny i dřevěné podsebití. V roce 1996 byly odkryty základové zdi, které poukazují dokonce na možné dnes již zcela zaniklé předhradí. Tyto úpravy znamenaly vrchol stavební aktivity na Vítkově Kameni.

V době českého stavovského povstání ovládla na krátký čas hrad vojska českých stavů, ale již od roku 1621 ji vystřídala císařská posádka. Přilehlé panství v této době odráží sta v celých jižních Čechách, zejména na Krumlovsku, které roku 1622 získává vlivný štýrský rod Eggenberků. Za jejich éry hrad postupně ztrácel svou původní funkci strážní pevnosti. O necelých 100 let později, v roce 1719 přechází celé eggenberské panství do rukou knížecího rodu Schwarzenberků. Hrádek od té doby začíná rychle chátrat a v polovině 18. století byl již zcela opuštěn. V roce 1815 bylo do hradu vestavěno schodiště s romantickou rozhlednou na samém vrcholu.

Poslední opravy za Schwarzenberků proběhly v roce 1869. Po konfiskaci knížecího majetku a nástupu vlády proletariátu se rozsáhlé území i s hradem stalo součástí nepřístupného vojenského hraničního pásma. V padesátých letech minulého století si vojáci na vrcholu věže postavili pozorovatelnu, asi zdaleka to však nebyla taková romantika jako počátkem 19. století. Roku 1990 vojáci lokalitu opustili a zříceninu předali do majetku obce Přední Výtoň.

O dalším dění na hradě v posledních 15 letech již informoval článek "Slavnostní otevření zříceniny hradu Vítkův Kámen" z července letošního roku.

Stanislav Měšťan

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 53 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Informacekulatý roh
Vítejte na stránkách časopisu Patriot v nové úpravě.

  Anketakulatý roh
Internetovou verzi časopisu Rudolfovský Patriot čtete převážně z kraje

-Jihočeský kraj
1913 (1913 hl.)
-Středočeský kraj
1555 (1555 hl.)
-Západočeský kraj
1517 (1517 hl.)
-Zlínský kraj
1513 (1513 hl.)
-Jihomoravský kraj
1489 (1489 hl.)
-Vysočina kraj
1482 (1482 hl.)
-jiný kraj
1332 (1332 hl.)

Celkem hlasovalo: 10801


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.