phpRS

Dnešní datum: 28. 01. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |  
  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Download
Weblinks
Ankety
TOP 15

Personalizace
Rozšířené vyhledávání

  Vyhledáváníkulatý roh

Hledej
v Super Světě!


Ubytování velkých skupinvodlitniStrmilovský šachový klubVodní rájGambitChata v České KanaděChata u KomorníkaKunžak v České KanaděRybářstvíRekreace v soukromíRybník KomorníkVyhlídkaUbytování ve Strmilově

  Informacekulatý roh
Rudolfovský Patriot

email: napiš nám

* Boj o českou školu v Rudolfově 1882 - 1929
Vydáno dne 15. 07. 2005 (2097 přečtení)

Měšťanská škola v Rudolfově (pokračování)

Potřeba zřízení měšťanské školy v Rudolfově byla patrná již od roku 1919, kdy došlo k přesunu žáků německé obecné školy na českou. Při takových početních stavech dětí jako byly na počátku 20 let, se jevilo zřízení vyššího školního stupně jako jasná věc. Proto nezarazí, že se již 16. března 1920 konala u okresního školního úřadu v Českých Budějovicích porada o možnosti zřídit v Rudolfově měšťanskou školu. Celé jednání však bylo odloženo kvůli zoufalému nedostatku finančních prostředků. Myšlenka přesto zůstala. Ale děti, které ukončily docházku v obecné škole musely dále docházet do Českých Budějovic nebo do Lišova za dalším vzděláním.

Po svém příchodu v roce 1926 se ředitel Netáhlík začal zaobírat myšlenkou zřízení živnostenské školy. Za tímto účelem byl 26. června 1927 ustaven živnostenskou valnou hromadou výbor pro zřízení živnostenské školy v Rudolfově. Ten bohužel omezil jen na příležitostné schůze 6. a 20 . listopadu 1927 a postupem doby celý výbor zanikl. Se zřízením měšťanské školy v Rudolfově se měly věci jinak. Roku 1927 byl inspektor menšinových škol Emanuel Drobil vyzván ministerstvem školství k podání návrhů na zřízení státních menšinových škol v obvodu svého působení. Drobil si byl vědom situace v Rudolfově, kde o měšťanské škole probíhaly diskuse již před šesti lety. Při své návštěvě v Rudolfově se ujistil o vhodnosti zřízení této školy právě zde. V obou obecných školách byly uvolněné prostory redukcí českých i německých tříd. Počet dětí pro zřízení měšťanské školy byl odpovídající a navíc obec byla tak zadlužena, že si nemohla dovolit zřídit měšťanskou školu na své náklady. Po dohodách obce s ministerstvem školství o zřízení měšťanské školy, byly propůjčeny místnosti německé obecné školy a 1. září 1927 byla škola o třech třídách otevřena. Nový nábytek a ostatní školní zařízení obstaralo ministerstvo školství a již po roce mohla být škola rozšířena o 4. ročník (učební kurz). Zřízení nové školy se mezi veřejností setkalo se značným uznáním a uspokojením. Pro občany byla 11. září pořádána besídka (hostinec V. Filipa), kde ředitel nové školy - František Mařík - podal přítomným podrobné vysvětlení o účelu a cílech měšťanské školy. Na vzniku měšťanské školy v Rudolfově měl nemalé zásluhy i ředitel obecné školy Rudolf Netáhlík. Svým vstřícným přístupem dokázal přesvědčit inspektora Drobila o vhodnosti zřízení "vyšší" školy právě v místě jeho působení. Důkazem toho je, že jako jednomu z hlavních iniciátorů zaslal v listopadu roku 1927 inspektorát československých. národních státních škol vřelé poděkování za jeho přínos v otázce rudolfovského školství:

"Panu Rudolfu Netáhlíkovi řídícímu učiteli v Rudolfově Nyní, kdy čes. škola měšťanská v tamní obci řádně se ujala a s úspěchem pracuje, považuji za svou povinnost vysloviti Vám zasloužený dík za ochotu a porozumění, se kterými jste mi v přípravných pracích vyšel vstříc a tak zřízení a otevření školy měšťanské v tamní obci umožnil a uspíšil. Tato Vaše všestranná ochota byla pro mne pobídkou a zárukou, že moje snaha setká se se zdarem, a proto bylo mi lze s dobrým svědomím zřízení jmenované školy ministerstvu školství a národní osvěty doporučiti. Přeji Vám hodně zdraví a zdaru, Znamenám se s pozdravem: Drobil, zem. insp."

Od té doby byly na Rudolfově dvě české školy - obecná a měšťanská, obě na úkor školy německé, která pozvolna skomírala.

Stanislav Měšťan (c)

(seznam pramenů a použité literatury bude uveden v závěru studie)


( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Informacekulatý roh
Vítejte na stránkách časopisu Patriot v nové úpravě.

  Anketakulatý roh
Internetovou verzi časopisu Rudolfovský Patriot čtete převážně z kraje

-Jihočeský kraj
1913 (1913 hl.)
-Středočeský kraj
1555 (1555 hl.)
-Západočeský kraj
1517 (1517 hl.)
-Zlínský kraj
1513 (1513 hl.)
-Jihomoravský kraj
1489 (1489 hl.)
-Vysočina kraj
1482 (1482 hl.)
-jiný kraj
1332 (1332 hl.)

Celkem hlasovalo: 10801


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.